E-imza Kart Okuyucu Sorunu

Paylaşan March 26, 2018duyurular, ebys

Nitelikli Elektronik Sertifikanın içine yerleştirildiği kart okuyucunuzun (beyaz/kırmızı usb stick) çalıştığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

>> Kart okuyucunuzu   bilgisayarınıza   taktığınızda, üzerindeki yeşil   ışığın   yandığından   emin  olun.   Eğer   kart okuyucunuzun ışığı yanmıyor İse bilgisayarınız kart okuyucuyu tanımamış olabilir veya kart okuyucunuz arızalı olabilir.
Adım 1: E-imzanızı bilgisayarın farklı bir USB yuvasına takarak deneyiniz. .
Adım 2: Nitelikli Elektronik Sertifika çipinin mini kart okuyucuya doğru yerleştirildiğinden emin olun.
Adım 3: Kart okuyucu tanıtım işlemlerinin doğru yapıldığından emin olun. Emin değilseniz kartınızı bilgisayardan çıkarttıktan sonra e-imza kurulum işlemlerini yeniden gerçekletiriniz. Kurulum aşaması web sayfamızda detaylı olarak anlatılmaktadır. Kurulum aşaması için tıklayınız
>> Kart    okuyucunuzun    ışığı    yanıyorsa    fakat    AKİS    Kart    izleme    aracı (Kart tanıtım esnasında kurulan ve kısa yolu masaüstünde bulunan program – AKİS Akıllı Kart İzleme Aracı)    ile  sertifikaya ait bilgileri görüntüleyemiyorsanız kart okuyucunuz arızalı olabilir.
Adım 1: Öncelikle Sertifika çipini kart okuyucudan çıkartıp, farklı bir kart okuyucuya takın ve AKİS Kart İzleme Aracını açın, bilgilerin görünüp görünmediği kontrol edin.
Adım 2: Farklı bir kullanıcıya ait düzgün çalışan bir Sertifika çipini kendi kart okuyucunuza takarak işlem yapmayı deneyin.
Adım 3: Bilgisayarınızı yeniden başlatarak AKİS Kart İzleme Aracı İle kartın içerisini görüntüleyin.
Yukarıdaki kontrol adımlarını uyguladıktan sonra, E-imzanız ile ilgili hata almaya devam ediyorsanız kartınız arızalı olabilir. Bu durumda bireysel CBU EBYS Birimini veya KamuSM çağrı merkezi ile (444 5 576) ile irtibata geçerek destek alabilirsiniz.