Elektronik İmza Kurulumu

Paylaşan March 26, 2018duyurular, ebys

Teslim alınan Nitelikli Elektronik Sertifikanın (E-İmza) sim kartının yerleştirilmesi,bilgisayara kurulumu ve E-imzaya ait PIN bilgisinin öğrenilmesi aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir.

NOT: EBYS içerisinde evrak imzalama aşamasında PIN bilgisi kullanılacaktır.

UYARI: Başvuru yaptığı halde E-imzasını henüz teslim almayanların EBYS Koordinatörlüğü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

1) Sertifikanın Yerleştirilmesi Adımı:

Teslim alınan zarfın içerisinden çıkan kartta yerleşik olan “çip” karttan çıkartılır ve kart okuyucuya (Usb Stick) yerleştirilir.

Çip, kart okuyucuya sarı-parlak kısmı altta; kart okuyucudaki Tübitak yazısı üstte kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

2) Gerekli Yazılımların Kurulması Adımı:

Elektronik imzanın bilgisayara kurulumunun yapılması gerekmektedir. Bilgisayarınıza ait işletim sisitemine göre aşağıdaki dosyaları indirip kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum dosyaları Windows işletim sistemi ile uyumludur. Başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız gerekli yazılımlar için tıklayınız.

(İşletim sistemi bilgisi için Masaüstünde Bu Bilgisayar ya da Bilgisayarım sağ tıklanır ve “özellikler” seçilir. Açılan ekranda Bilgisayara ait sistemi bilgileri bulunmaktadır. Buradan sistem türünün 32 bit ya da 64 bit olduğu bilgisine bakılır, indirilecek dosya ona göre seçilir.)

 

Windows 32 / 64 bit uyumlu kurulum dosyası için tıklayınız.

!! Java uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Dosyalar kurulduktan sonra bilgisayar yeniden başlatılmalıdır ve bu aşamadan sonra elektronik imza bilgisayarın usb girişine takılır.

NOT: Masaüstüne kurulan “AKİS Akıllı Kart Yöneticisi” programı açılarak e-imza kurulumun doğru yapılıp yapılmadığı test edilebilir. Program açıldığında “Kart okuyucuyu yerleştirin” hatası alınıyorsa kurulum doğru yapılmamış anlamına gelmektedir. Program açıldığında sertifika bilgileri görüntüleniyorsa e-imza kurulumu doğru yapılmıştır.

3) PIN Bilgisinin Öğrenilmesi

EBYS içerisinde evrak imzalarken kullanılacak E-imzaya ait şifre bilgisinin öğrenileceği link için tıklayınız.

1) Açılan ekranda “Şifreli Giriş” seçeneği seçilir.

2) Şifreli Giriş Ekranında istenen bilgiler girildikten sonra “Giriş” butonuna basılır.

3) Açılan yeni ekranda “PIN/PUK Bilgisi” alanından E-imzaya ait şifre görüntülenir.